Autysta dobrze wychowany

Dzieci potrzebują dobrych emocji. Uczmy je tego, uczmy życzliwości, dobrych relacji z rówieśnikami. Nauka wyrażania i odbierania emocji potrzebna jest  zwłaszcza  dzieciom ze spektrum autyzmu. W przedszkolu „Wiatr w Żagle” autyzm towarzyszy nam codziennie.

Dobre wychowanie jest bardzo ważne. Dzięki niemu przystosujemy się do życia w społeczeństwie, jesteśmy bezpieczni i po prostu łatwiej nam jest w wielu sytuacjach.

Każdy rodzic chce żeby jego dziecko było dobrze wychowane. Rodzice dzieci ze spectrum autyzmu często myślą, że ich dzieci nie są w stanie dobrze zachowywać w różnych sytuacjach – to nieprawda!

Autysta nie rozumie norm społecznych, nie wie, kiedy należy powiedzieć „dziękuje” albo, że jak ktoś jest smutny to trzeba go pocieszyć (podobnie jak dzieci neurotypowe), ma problem z odczuwaniem empatycznym, dlatego trzeba maluchy tego nauczyć.

Przy odpowiedniej terapii dziecko ze spektrum autyzmu wie, że w trakcie posiłku musi siedzieć przy stole i używać sztućców, że nie wolno mu krzyczeć czy biegać na ulicy. Zachowania te trzeba utrwalać cały czas- tak jak u dziecka bez zaburzeń. Autystom trudniej przystosować się do norm społecznych, ale to nie znaczy, że nie są w stanie się tego nauczyć i można im „odpuścić”, wręcz przeciwnie, trzeba kłaść na to jeszcze większy nacisk.

Intensywna terapia sprawi, że na pierwszy rzut oka nikt nie zauważy, że dziecko boryka się z problemem, a na tym najbardziej nam zależy.

Często rodzice wychodzą z założenia, że dziecko jeszcze ma czas aby nauczyć się dobrych zachowań. Według nas im szybciej zaczniemy wpajać je pociechom tym lepiej. Spróbujcie!