Wigilia 2020, przedszkole i COVID-19

Kilka lat temu uczestniczyłam w Wigilii szkolnej przygotowywanej przez rodziców. Stół wigilijny był piękny, a ja byłam bardzo zaskoczona wzruszeniem dzieci i tym, że zupełnie inaczej wiele dzieci wyobrażało sobie taką uroczystość zwłaszcza jako Wigilię szkolną. Dzieci były zaskoczone, że nie ma chipsów,  nie ma coca-coli i jest tak mało słodkich rzeczy. Siedziały jak zaczarowane przy stole.
Stół wigilijny był pięknie udekorowany, jadły barszcz z uszkami, pierogi i inne specjały wigilijne. Czy dzieci lubią śledzia w śmietanie? Bardzo! Część dzieci mówiła, że nigdy jeszcze nie doświadczyła takiej Wigilii, z taką ilością różnych potraw i tak wyjątkowo przybranego stołu wigilijnego. Wydawało mi się, że tradycja jest u nas bardzo mocno zakorzeniona, a jednak różnie bywa.

Zastanawiam się teraz jak powinna wyglądać Wigilia w przedszkolu integracyjnym?  Czy dzieci, w tym dzieci z autyzmem, powinny mieć przygotowany piękny stół wigilijny? Czy maluchy powinny skosztować różnych potraw – takich prawdziwie wigilijnych? OCZYWIŚCIE, ŻE TAK!

Nie tych, które lubią, nie tych, do którego smaku są przyzwyczajone, ale takich aby mogły doświadczyć prawdziwego klimatu wigilijnego. Mam świadomość, że dzieci z autyzmem przy stole wigilijnym mogą mieć trochę problemów. Częściej mają ograniczony asortyment żywieniowy, ale potrzebują nowych doświadczeń. Przede wszystkim trzeba zauważyć, że dzieci z autyzmem przy stole wigilijnym, tak samo jak inne dzieci mają możliwość doświadczania ciepła i miłości.

Zastanawiam się co postawić na stół wigilijny w przedszkolu dla maluchów, tak aby tradycja trwała, aby dzieci wiedziały jak wygląda stół wigilijny, aby wiedziały co to znaczy wiele potraw na stole i aby miały ochotę na degustowanie każdej potrawy.

Do tej pory, w naszym Przedszkolu „Wiatr w Żagle” organizowaliśmy Wigilię wraz z rodzicami. Atmosfera zawsze była wspaniała. W tym roku będzie inaczej, z racji Covid-19 Wigilia odbędzie się bez rodziców na wieczerzy, a był to czas na wspólne spotkanie z rodzicami. Dzieci chłonęły atmosferę i bawiły się świetnie. Czy atmosfera powróci? Musi!

Zrobimy wszystko by Wigilia w Przedszkolu „Wiatr w Żagle” jak zawsze była magicznym czasem dla dzieci. Ten magiczny czas, wspaniałe emocje i piękna tradycja są KONIECZNE do kultywowania.