Bycie z (obok dziecka) dzieckiem

OLA

Bycie z (obok dziecka) dzieckiem

Szczególne miejsce w kolekcji naszych wspomnień zajmuje dzieciństwo. Chcemy, aby ten czas był jak najmilej wspominany przez nasze dzieci. Wiele osób jest zdania, że znalazło sposób na  uczynienie pierwszych lat życia dziecka udanymi.

Niektórzy próbują nadążyć z kupowaniem najnowszych,  najmodniejszych, pojawiającymi się w sklepach zabawek. Inni zabierają dzieci na place zabaw- sami spędzając ten czas na niekończących się rozmowach z przebywającymi tam rodzicami.

Bardzo często, pokój przepełniony aż po sufit zabawkami, czy niekontrolowane bieganie z jednej zjeżdżalni na drugą, nie dają jednak zamierzonych efektów- to znaczy nie czynią dzieci szczęśliwszymi. Tak naprawdę sekret na udane dzieciństwo jest bardzo prosty, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a co najważniejsze może być przyjemny dla całej rodziny!

Sekret ten tkwi we wspólnym spędzaniu czasu z dzieckiem, na przykład na łonie natury. Sposobów na zanurzenie się w naturze i wyciągnięcie z niej tego, co najbardziej wartościowe dla całego przyszłego życia jest mnóstwo, a dzieciństwo jest na to idealnym czasem. Poniżej znajdują się wybrane propozycje na gromadzenie rodzinnych wspomnień na świeżym powietrzu:

 1. Zróbcie piknik- posiłek w parku, na plaży lub łące smakuje zawsze wyśmienicie!
 2. Puśćcie latawca- możecie go wspólnie zrobić i ozdobić.
 3. Zróbcie bukiet lub wianek- możecie nazbierać polnych kwiatów (których w Białołęce nie brakuje) i zrobić miły upominek dla mamy 🙂
 4. Nazbierajcie robaczki- obserwujcie je (np. prze lupę), dowiedzcie się czegoś na ich temat i wypuście je na wolność.
 5. Idźcie na spacer- zróbcie specjalne pudełko na Wasze spacerowe skarby.
 6. Złapcie równowagę na przewróconym drzewie- komu uda się przejść całe?
 7. Oglądajcie świat przez lornetkę i lupę.
 8. Rozłóżcie hamak i zdrzemnijcie się w cieniu drzew.
 9. Pływajcie w rzece lub jeziorze, rzucajcie kamenie i obserwujcie pojawiające się wokół nich koła.
 10. Zróbcie własny ogródek- możecie zasadzić zioła i kwiaty do doniczek, a następnie ustawić je na balkonie lub parapecie.
 11. Prowadźcie dziennik przyrodniczy- załóżcie dziennik, wklejajcie do niego zasuszone kwiaty i inne skarby natury.
 12. Rozłóżcie namiot lub wybierzcie się na kemping. Dobrym pomysłem jest również zrobienie namiotu z prześcieradła, koców i poduszek na balkonie.
 13. Wybierzcie się do parku lub na łąkę. Weźcie piłki i zagrajcie rodzinny mecz. Możecie też zaprosić do wspólnej zabawy znajomych.
 14. Wybierzcie się na wyprawę rowerową i odkryjcie Waszą okolicę na nowo.
 15. Obserwujcie niebo nocą, a jak zobaczycie spadającą gwiazdę, to wypowiedzcie życzenie. Może spełni się ono jeszcze w tym roku? 🙂

Najbardziej wartościowy czas dla Waszych dzieci, to ten spędzony razem z Wami, a nie obok Was!

Dzieciństwo przeżywa się tylko raz w życiu, a dzieci dorastają znacznie szybciej niż byśmy tego chcieli. Nie pozwólmy, aby tempo naszego życia zakłóciło nam budowanie bliskich relacji z dzieckiem. Nie odkładajmy rodzicielstwa na potem, bo na to „potem” zawsze będzie nam brakowało czasu. Wszystko, co robimy jest dla nas ważne. Niektóre zajęcia są poważniejsze, inne bardziej błahe, lecz każde z nich ma znaczenie dla nas lub naszej rodziny. W całym tym życiowym zabieganiu, warto jest jednak wyznaczyć sobie priorytety. A jednym z nich niech będzie bycie z dzieckiem, a nie obok niego. Postawmy na jakość wspólnych relacji i świadome rodzicielstwo. Trzy godziny spędzone na placu zabaw, podczas gdy my w tym czasie nie towarzyszymy dziecku, lecz siedzimy na ławce i rozmawiamy z innymi rodzicami, są mniej warte niż godzina wspólnego malowania, czy grania w piłkę. To, co robimy z dziećmi jest dla nich szczególnie ważne ze względu na naszą obecność. Dzieci nie pamiętają swojego ulubionego dnia przed telewizorem. Możemy jednak sprawić, że za kilka (a nawet więcej!) lat będą natomiast miło wspominać czas spędzony z rodziną.

Wybrane korzyści z bycia z dzieckiem:

sprzyja prawidłowemu rozwojowi emocjonalnemu: pojmowaniu emocji, nabywaniu reguł ich ekspresji, kompetencji emocjonalnej i samokontroli

sprzyja rozwojowi społecznemu (jak również  fizycznemu i poznawczemu- wszystko zależy od rodzaju podejmowanych aktywności)- dziecko obserwuje dorosłych w różnych sytuacjach życiowych, kontaktach z innymi ludźmi. Na podstawie tej obserwacji tworzy swój własny obraz świata, jak również nabywa różnych umiejętności potrzebnych w kontaktach międzyludzkich

uczestniczenie w życiu dziecka, obserwowanie jego postępów, pokonywania trudności, robienia różnych rzeczy po raz pierwszy i kolekcjonowanie wspomnień- sprzyja budowaniu bliskich więzi z dzieckiem na całe życie

dziecko czuje się kochane i ważne- przez co tworzy prawidłowy obraz własnej osoby, poczucie własnej wartości i wiarę w siebie, jest pewne siebie i otwarte na świat

Agnieszka Krawczyk