Dziecko idzie do przedszkola – Jak rozstać się z maluchem?

 Jak rozstać się z maluchem?

Pierwsze dni w przedszkolu wiążą się zwykle z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa. Dziecko boi się nie tylko tego co go spotka, ale przede wszystkim tego, że mama nie wróci. Dlatego dobrze jest przez pierwsze dni zabierać dziecko nieco wcześniej, jeśli to możliwe – po obiedzie, jeśli nie, to zaraz po podwieczorku.
Bardzo stresująca jest dla malucha sytuacja, gdy większość dzieci poszła już do domu, a ono jeszcze nie.

A dodatkowo Rodzicu:

☺ Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź. Dziecko jest ciekawe co robią inne dzieci, nie zatrzymuj go.
☺ Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić.
☺ Nie obiecuj: „Jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz”.  Nigdy już nie będziesz wiedział, czy dziecko czeka na Ciebie czy na obiecywany prezent.

Dziecku jest dobrze w przedszkolu.

☺ Nie wymuszaj na dziecku, żeby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres, dla malucha działo się wiele, ale nie potrafi opowiedzieć przebiegu dnia, teraz cieszy się, że widzi rodzica. Odczekaj, dziecko samo zacznie opowiadać.
☺ Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, aby przez kilka dni odprowadzał je ktoś inny, kto potrafi poradzić sobie z emocjami (swoimi i)  dziecka i wpływa swoim spokojem na polepszenie nastroju dziecka.
☺ Przestrzegaj godzin przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola, jeśli obiecałeś, że zabierzesz je po obiedzie to dotrzymaj słowa.
☺ Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem. Niestety, czasami rodzic jest bardziej smutny od dziecka, a wtedy dziecko nie wie co ma zrobić.

☺Czasami dziecko płacze, co nie oznacza, że jest mu źle, po prostu może mieć swój gorszy dzień.

Drogi Rodzicu prosimy:

– Nie strasz dziecka przedszkolem ( Poczekaj no, już w przedszkolu nauczą cię porządku! ).
– Nie posyłaj do przedszkola dziecka, które nigdy dotąd nie zostawało bez mamy – taki początek skazany jest z góry na dłuższą i trudniejszą adaptację.
– Nie zaglądaj po pożegnaniu do sali, by sprawdzić czy dziecko się bawi. Jeśli nasza pociecha to zauważy, resztę dnia spędzi przy drzwiach, bo skoro mama zajrzała raz, to może zrobi to ponownie.
– Jeśli się niepokoisz, dzwoń do przedszkola. Zwykle jest tak, że rodzice niepokoją się dużo bardziej niż ich dzieci. Dziecko po 10 – 15 minutach rozgląda się wokoło i zaczyna bawić. Jeśli zadzwonisz będziesz spokojniejszy, a więc zrób to.

– Nie poddawaj się! Jeśli wzruszony łzami bądź zdenerwowany tupaniem swojego dziecka, zdecydujesz się zostawić dziecko, jeszcze tylko dzisiaj w domu, to jest to sygnał dla małego inteligentnego dziecka, aby jeszcze bardziej demonstrować swoje niezadowolenie. Zwykle jest tak, że jedno ustępstwo rodzica sprawia, że wcześniej czy później dziecko postawi na swoim i zostanie w domu na dłużej.

Pamiętaj:

♥nawet jeśli dobrze przygotujesz dziecko to i tak Twój maluch ma prawo wyrażać sprzeciw i niezadowolenie – w końcu w jego życiu zaszła radykalna zmiana i potrzeba czasu, aby ją zaakceptował.

♥ w przedszkolu dzieje się wiele ciekawych rzeczy i dziecko ma  towarzystwo, na którym mu zależy.

Czekamy na Was !