Jakie przedszkole wybrać, prywatne czy państwowe?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie przedszkole będzie lepsze dla ich dzieci. Przedszkole prywatne czy państwowe?

Jakie są podstawowe różnice między przedszkolem prywatnym a publicznym?

Co, poza większą ceną, ma do zaoferowania Waszemu dziecku przedszkole prywatne?

 

1. Ilość dzieci w grupie, czyli ile jest uczniów na jednego nauczyciela?

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (§ 5 ust. 1), W państwowym przedszkolu ogólnodostępnym, w grupie może być maksymalnie 25 dzieci, grupą tą natomiast opiekuje się jeden nauczyciel.

W prywatnych przedszkolach grupy są znacznie bardziej kameralne, zależnie oczywiście od placówki. Często grupą kilkunastu dzieci  opiekuje się dwóch nauczycieli, co pozwala im na zapewnienie pełnej opieki i bezpieczeństwa. Gdy jeden nauczyciel odpowiedzialny jest za raptem kilka maluchów, jest w stanie dopilnować ich postępów podczas prowadzonych zajęć i korygować zarówno zachowanie jak i czuwać nad prawidłowym rozwojem. Taki nauczyciel ma czas i możliwość, by korygować motorykę małą i rozwijać motorykę dużą dziecka. Czuwa też nad relacjami rówieśników i rozwojem emocjonalnym swoich podopiecznych.

 

2. Jakie są różnice w programie?

Przedszkole państwowe zapewnia dzieciom podstawowe zajęcia, według podstawy programowej na obowiązujący rok. Natomiast przedszkole niepubliczne zapewnia gamę zajęć dodatkowych, czasem odpłatnych, a czasem, jak w naszym przedszkolu, w ramach czesnego. Są to zajęcia z logorytmiki, dodatkowe godziny angielskiego, zajęcia plastyczne z wykorzystaniem przeróżnych przyborów plastycznych zapewnianych przez przedszkole, fizjoterapia z fizjoterapeutą i wiele innych, w zależności od oferty placówki.

Część przedszkoli, w tym nasze, oferuje też zajęcia TUS (Trening Umiejętności Społecznych), organizuje wyjazdy wakacyjne z rodzicami pod okiem pedagogów i psychologów, warsztaty WWR (Wczesnego Wspomagania Rozwojowego), czy zajęcia integracyjne dla rodziców, w celu stworzenia bardziej rodzinnej, przyjaznej dzieciom atmosfery

 

3. Jakie są różnice w adaptacji dzieci?

Każde dziecko reaguje inaczej na zmianę otoczenia i nowy tryb funkcjonowania, z dala od domu rodzinnego. I chociaż dzieci są niezwykle elastyczne i wyśmienicie adaptują się do nowych warunków, pierwsze dni w przedszkolu są dla dziecka okresem trudnym i stresującym, wymagającym znaczącej uwagi ze strony zarówno nauczycieli jak i rodziców.

Spotkania adaptacyjne, czy adaptacyjny program w pierwszych dniach od przyjęcia dziecka do przedszkola, nie jest jeszcze standardem w przedszkolach publicznych. Prywatne placówki organizują zajęcia adaptacyjne, dzięki którym dzieci mają szanse poznać przedszkole.

W naszym przedszkolu, w okresie trudnym dla dziecka, nowo przyjęty przedszkolak ma własnego nauczyciela, sprawującego nad nim indywidualną opiekę i poświęcającego mu cały swój czas. Dlatego rekrutujemy dzieci przez cały rok i tylko jedno dziecko w danym momencie, tak by nowe dziecko nigdy nie było zostawione same sobie.

 

4. Integracja grupy

W przedszkolach państwowych to, czy dzieci i rodzice się ze sobą zintegrują jest zależne od samych rodziców i tego, czy będą organizować spotkania integracyjne i imprezy na własną rękę.

Dobre przedszkola prywatne robią wszystko, by zapewnić dzieciom i rodzicom komfort i poczucie przynależności, organizując masę spotkań, pikniki, wyjazdy wakacyjne, warsztaty dla rodziców, czy wspólne obchodzenie Bożego Narodzenia przy wigilijnym stole.

Co więcej w prywatnych przedszkolach poszczególne grupy wiekowe realizują różny program, jednak spędzają czas razem, co pozwala na budowania relacji z przedszkolakami w różnym wieku, wspierając rozwój emocjonalny i społeczny dzieci. 

 

4. W jakim wieku przyjmowane są dzieci?

W przedszkolach państwowych dzieci przyjmowanie są od 3 roku życia, natomiast prywatne placówki przyjmują również dzieci młodsze, które skończyły już 2,5 roku. Przedszkola państwowe również mają taką możliwość, jednak z racji na przepełnienie i dużą ilość dzieci przypadającą na jednego nauczyciela, rzadko z niej korzystają.

 

5. Warunki lokalowe 

Przedszkola państwowe powstają w budynkach budowanych z budżetu państwa, specjalnie pod ten rodzaj usług, stąd od samego początku są dostosowane do prowadzenia w nich przedszkola. Są zazwyczaj bardzo duże, tak by pomieścić jak najwięcej dzieci i wyglądają jak typowy budynek użytku publicznego. 

Przedszkola prywatne natomiast powstają najczęściej w domach jednorodzinnych, adaptowanych do pełnienia należytej im funkcji. Nie wyglądają zatem jak budynki użytku publicznego. W zależności od przedszkola mogą mieć bardzo duże ogrody, lub małe ogródki. Mieszczą w zależności od budynku od kilkunastu do kilkudziesięciu dzieci. 

Preferencje lokalowe zależą wyłącznie od gustu rodzica. Jedni skłaniają się ku infrastrukturze budynku użytku publicznego, inni ku przytulności domów jednorodzinnych. 

 

Podsumowując, naszym zdaniem, stojąc przed pytaniem jakie przedszkole wybrać, przedszkole państwowe, czy prywatne, warto wybrać te, które oferuje dziecku większą gamę zajęć i bardziej indywidualne podejście. Jednak najlepiej przekonać się na własną rękę, umówić się na rozmowę z dyrektorami, obejrzeć wszystkie najciekawsze placówki, te prywatne i te publiczne i podjąć decyzję zgodną z własnymi możliwościami i przekonaniami. Bo nie wie lepiej od Ciebie, co jest najlepsze dla Twojego dziecka.

 

Jeśli są Państwo zainteresowani naszym przedszkolem, zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną

i zadzwonienie pod numer 883 608 708. 🙂