Świąteczne pierniczki

Zbliżają się święta, dla dzieci mają one magiczną moc i ogromne znaczenie. Nie chodzi o ilość prezentów czy dużą ilość gości. Tak naprawdę  chodzi o bliskość, o to, że te święta mogą być magiczne poprzez bycie razem z rodzicami. 

Dla dzieci robienie wielu rzeczy wspólnie z najbliższymi  jest najważniejsze, znaczenie ma np. wspólne ubieranie choinki. Przypomnijcie sobie swoje wspomnienia,  co tak naprawdę, gdy byliście dziećmi, pamiętacie najbardziej ze świąt?

 Pewnie było to jak wspomniałam wspólne ubieranie choinki czy wspólne pieczenie. Pamiętacie pieczenie pierników albo wylizywanie ciasta z makutry? Pamiętacie zapach pomarańczy? 

Co nasze dzieci będą pamiętały, to zależy już tylko od nas. Zwłaszcza teraz w okresie pandemii jest to szczególnie ważne. Czujecie się zmęczeni i przytłoczeni, a dzieci to odczuwają. Właśnie teraz potrzebują więcej radości, więcej pozytywnych reakcji i tego, że jest po prostu pięknie i spokojnie. 

Spróbujcie nie poddać się presji świąt, nie wszystko musi wyjść, może zróbcie mniej potraw, a więcej się przy tym bawcie.  Szukajcie optymizmu w każdej czynności, bo to jest ważne dla dzieci.

Szczególnie myślę o dzieciach ze spektrum autyzmu, które nie zawsze rozumieją emocje  je otaczające, ale dla których święta są zaczarowanym momentem.  Dla dzieci ze spektrum autyzmu czas świąteczny jest czasem dużych doświadczeń. Spróbujcie bawcie się przy tym dobrze.

 Czas świąt jest krótki, a wspomnienia zostają na długie lata.