Gdy Twoje dziecko źle się czuje

Drodzy Rodzice,

Dzieci chorowały, chorują i będą chorowały.
Zadajemy sobie pytanie dlaczego tak się dzieje, że gdy dziecko jest z mamą, to rzadko choruje, a gdy idzie do przedszkola, to natychmiast zaczynają sie problemy ze zdrowiem.

Powód jest dość prosty, dziecko w domu ma ograniczony dostęp do różnych bakterii i wirusów.

Nadchodzi moment, gdy dziecko przychodzi do przedszkola i narażone jest na kontakt z większą ilością dzieci. Co ważne są jeszcze inne czynniki wpływające na zwiększoną podatność dziecka na choroby. Jednym z niech jest zmniejszona odporność z powodu stresu. Wszystko dookoła jest nowe, jeśli dziecko nie przygotujemy do przedszkola może mieć duży niepokój spowodowany zaistniałą sytuacją i częściej chorować.

 

Drugim czynnikiem wpływającym na zwiększoną zachorowalność dzieci jest niewłaściwy ubiór.

Dzieci są często przegrzewane.

Pamiętajmy, w przedszkolu dzieci są w ciągłym ruchu, spacer nie odbywa sie w wózku, dziecko pokonuje duże odległości spacerując, biega, skacze. Dziecko musi być ubrane na "cebulkę", musi mieć zapewnioną swobodę ruchu i koniecznie - ubiór musi być dostosowany do pory roku.
Jesteśmy zwolennikami dłuższego przebywania dzieci na świeżym powietrzu. Uważamy, że dzieci przebywają za krótko na świeżym powietrzu. Pogoda deszczowa jest wspaniała dla dzieci. Świat jest inny, można obserwować wiele ciekawych rzeczy w deszczu, a nade wszystko dziecko ma ulubione kalosze. To jest ten moment, w którym każda kałuża i błotko jest najlepsze do zabawy.

W deszczową pogodę jest mało pyłków i kurzu, powietrze jest "wykąpane" przez deszcz, dlatego spacery są miłe i wskazane.
Założeniem naszego przedszkola jest dbanie o rozwój fizyczny dzieci, a co za tym idzie dostarczenie dzieciom możliwości przebywania na świeżym powietrzu, prawie każda pogoda jest dobra na zabawę. Piszemy prawie każda pogoda, bo mamy świadomość, że zbyt niska temperatura lub zbyt wysoka, czy też ulewa nie są wskazane na spacery.

 

Niestety zdarzy się sytuacja, w której maluch zachoruje. Jeśli nie jesteście pewni czy dziecko jest chore, przyprowadźcie je do przedszkola, ale zasygnalizujcie wychowawcy swój niepokój. Wychowawca będzie szczególnie obserwował dziecko. Jeśli okaże się, że faktycznie rozpoczyna sie choroba i dziecko jest chore poprosimy Rodzica o odebranie dziecka i udanie się do lekarza. W czasie oczekiwania na rodzica maluch zostanie izolowany od innych dzieci.